• Титульний партнер
  • Організатор
  • Співорганізатор
  • Співорганізатор

Новини

25.03.2021

Тонкощі підготовки до триатлону від майстрині спорту, яка підкорила Ultraman, Олександри Гришиної — ч.1: як обрати велосипед, велотуфлі, сідло та гідрокостюм, як правильно надягати окуляри та чи потрібне спіднє?

Цього року український триатлонний календар збагатився новими подіями: у спортсменів є все більше можливостей випробувати власні сили. Та не всі вони знають, що результат на дистанції залежить не лише від фізичної підготовки та витривалості багато важать дрібниці. Про замовчувані деталі підготовки до триатлонних стартів у прямому ефірі на сторінці Triathlon Ukraine у фейсбуці  говорили з Олександрою Гришиною — майстринею спорту України, фінішеркою Ultraman 515 km та бронзовою призеркою залізного триатлону Israman.

У цьому матеріалі — перша частина найбільш цікавих порад з ефіру.  

 

🔻Який велосипед краще обрати для роздільного старту: шосейний чи рогатку (ТТ)?🔻 

 

Я рекомендую брати першим груповий шосейний велосипед. Він має багато плюсів при вивченні і засвоєнні правильних навичок керування велосипедом.

90 % тренувань проводитимуться саме у верхній посадці, коли ви вчитеся і накатуєте об‘єм, розслаблено керуєте, вчитеся робити розвороти, закладати віражі, відпрацьовувати спуски. Шосейний велосипед ідеально підходить під ці задачі, надаючи можливість розслабляти спину при їзді і не перевантажуючи спину, що спіткатиме вас при постійній їзді на ТТ велосипеді.

Бо ТТ це «бойова машина», на якій треба максимально втілити у життя те, що натреновано і до чого ви готувались на іншому велосипеді. На ТТ задіються інші м‘язи, тому перед стартом (подією до якої ви готуєтесь) за місяць до старту треба пересаджуватись на нього і прикатувати, звикати до нового велосипеду.

В ідеалі, у спортсмена мають бути обидва ці велосипеди, тому що у них різні задачі.

Перший велосипед для новачків раджу саме груповий шосейник. Його також можна зробити більш аеродинамічним для довгої дистанції за допомогою байк фіту і лежаків. Для перших змагань, де іще не ясно, наскільки далеко ви підете – групового шосейника з лежаком буде достатньо.

Якщо після перших змагань ви розумієте, що це любов на найближчі кілька років і хочеться йти далі, варто задуматись про придбання ТТ.

Завдяки ТТ ви значно підвищите швидкість на відрізках в одиночку. На дистанції Ironman TT велосипед надає 6-7% переваги у швидкості при тих самих зусиллях, що і на шосейному груповому велосипеді із лежаком.

🔻Чи варто одягати спідню білизну під велосипедний костюм? 🔻

 

Люди часто не розуміють, навіщо м’яка підкладка на велосипедних шортах. Її ще часто називають велосипедним памперсом. Вона якраз і потрібна, щоб можна було їздити не у білизні, але було м’яко. Так рухи більш вільні, а натертості мінімізуються.  Це актуально як для жінок, так і для чоловіків. 

🔻Як правильно відібрати сідло? 🔻

 

Сідло може натирати та бути дискомфортним, бо не підходить по ширині наших тазових кісток. Якщо сідло незручне, будь-яка кількість спіднього чи шорт точно не допоможе. Треба, щоб тазовими кістками ми спиралися на велосипедне сідло, інакше ми всією вагою сідаємо на нього і будуть натертості. Тому варто визначити цю ширину між тазовими кістками і, згідно з цими даними, підібрати сідло. Після того, як ви підібрали сідло, його треба «прикатати» — їздити щонайменше 2 рази на тиждень, щоб звикнути. 

🔻Носити окуляри під лямками шолому чи над лямками?  🔻

 

На змаганнях дужки окулярів краще ховати під лямки. Коли після велосипедного етапу ми знімаємо шолом, то окуляри просто летять на землю, якщо вони одягнені зверху на лямки. В куражі ми легко забуваємо про них.

Отже, у першій транзитці ми підбігаємо, спочатку надягаємо окуляри, потім — шолом. А в другій це все легко знімаємо.

Зараз вже є багато моделей окуляр з ергономічними вставками спеціально під лямки, і тому їх можна одягати поверх шолому але це стосується тренувального процесу. Якщо мова про змагання, то у транзитці спочатку окуляри, а зверху шолом.

🔻 Які велотуфлі обирати до першого триатлону? 🔻 

 

Триатлонні контактні велотуфлі зазвичай без язичка і на одній широкій липучці або застібці боа, щоб їх було зручно швидко взувати, коли кожна секунда важлива (спринт триатлон, олімпійка) і можуть коштувати 130-200 $. Вони призначені, щоб людина могла на ходу застрибнути мінімум в одну туфлю, а в іншу взути ногу вже по дорозі.

Зі звичайними контактними шосейними туфлями це не так просто зробити через наявність у них язичка та 2-3 липучок або боа: адже треба застрибувати на велосипед на старті, де багато народу і треба або оббігти натовп, щоб не врізатися ні в кого та не впасти, на ходу заскакуючи у туфлі. Такі туфлі можна знайти і за 90-110 $ або просто обрати триатлонні туфлі, щоби виконувати транзитку швидко і без нервів.

Для першого триатлонного старту шосейних велотуфель буде достатньо.

Та загалом, вибір туфель має значення: чи потрібен зайвий стрес з застрибуванням, чи не вріжусь я у когось, намагаючи на ходу застрибнути на велосипед і взуваючи велотуфлі на ходу?

До речі, бігти по транзитній зоні набагато легше в шкарпетках, ніж у велотуфлях.

Та є виключення: на олімпійці та спринті шкарпетки зовсім непотрібні, бо це дуже швидкі дистанції і треба мінімізувати зайві рухи. Тому краще на біговому етапі тальком посипати кросівки: щоб швидше взутися і запобігти натиранню. Загалом, якщо кросівки набивають пальці, то вони набиватимуть їх і в шкарпетках. Треба виставити приорітети і уважніше поставитися до вибору взуття: триатлон можна робити в усьому, що кріпиться до педалі за допомогою контактного шипа, інші моменти це зручність

🔻 Як підібрати гідрокостюм новачку? 🔻 

 

Принцип «чим дорожче тим краще» з гідрокостюмами не спрацює. Вартість збільшується через те, що неопрен стає тонше у функціонально важливих місцях. Цей апгрейд для професійних плавців: щоб їм було простіше рухатися. Для новачка чи аматора це гратиме лише в мінус, бо такий костюм гірше триматиме його на воді, буде складніше плисти, і це негативно вплине на загальний результат. 

Тому всім, у кого так собі з плаванням краще обирати бюджетний гідрокостюм. Костюм з рівномірним шаром 3-4 мм неопрену по всьому тілу класно триматиме на воді, коштує приблизно — 250-300 $.

Важливо: дайвінг- та серфінг- костюми не підходять для триатлону. Відрізнити їх від триатлонного костюму можна за верхнім шаром — триатлонний костюм зверху неопрену має шар резини.

 

 🔻Яка ширина між правим та лівим лежаком на рулі оптимальна? чи є якісь орієнтири? 🔻

 

Виніс це деталь, яка веде до керма. Потрібно ставити на 1 см від виносу керма там, де починаються кріплення справа та зліва 

 

🔻Чи принципово використовувати SPD-L контакти на педалях? Чи сильно вони відрізняються від SPD контактів? 🔻

 

Для людини, яка хоче результату та розуміється на тому, що таке шосейні контакти, так, відрізняється. Бо SPD-контакти це коли на  НТБ велотуфлях є певні кріплення. У шосейних туфель більш жорстке кріплення. Чим більша площа дотику у підошви туфлі до педалі, тим  більше жорсткість забезпечується.  SPD-контакти призначені для того, щоб у велотуфлі не забивався, наприклад, бруд. Вони самі по собі маленькі. Придумані для того, щоб ти в будь-яких умовах міг причепитися до педалі. 

В шосейних не так: якщо підошва буде у багнюці, до педалі не вийде під’єднатися і ти не поїдеш. Тому SPD-контакти м’якші і їзда буде м’якшою. Якщо людині подобається швидкість, то шосейні велосипеди з шосейними велотуфлями треба спробувати хоч раз. Не принципово, що використовувати для першого триатлону. 

 

Друзі, триатлонні дистанції бувають різні, а покращувати свої результати можна і за допомогою уважності та правильно підібраного спорядження. Тож запрошуємо вас до триатлонних стартів Triathlon Ukraine — обрати дистанцію відповідно до рівня підготовки, або кинути собі виклик: