• Титульний партнер
  • Організатор
  • Співорганізатор
  • Співорганізатор

Новини

17.03.2021

Як покращити свій результат та вийти з 5 годин на дистанції 70.3 — поради співзасновника команди Sapik Team Данила Сапунова

Хоч триатлон лише набирає популярності серед українських спортсменів-аматорів, багато триатлетів хочуть кинути виклик своїм можливостям та відчути себе “залізною людиною”. Ironman 70.3, або ж “половина залізної дистанції” — ідеальний варіант для тих, хто вже  почав свої стосунки із триатлоном та не збирається зупинятися. 

  

Саме про те, як готуватися, щоб показати найкращі результати на “половинці” у прямому ефірі на сторінці Triathlon Ukraine у фейсбуці розповідав триразовий учасник Олімпійських ігор і співзасновник клубу Sapik Team Данило Сапунов

У цьому матеріалі зібрали для вас найцікавіші тези з лекції. 

 

🔻Як правильно визначити час, за який спортсмен готовий фінішувати “половинку”? 🔻

Моя порада: окремо виміряти свій темп при подоланні всіх трьох видів та скласти результатице і буде ваша максимальна планка подолання “половинки”. Тобто, щоб вийти з 5 годин, ви маєте окремо пропливати 2 км за 40 хв, 90 км проїжджати велосипедом за 2:40 год, і приблизно за 1:30 год пробігати піврамафон. І далі тренувати організм, щоб в цьому ж темпі ви могли подолати всі дисципліни разом. Це також допоможе на змаганнях, бо ви зі старту матимете план по темпу проходження кожної складової “половинки”. А на 11-15 км бігу можна буде діяти за обставинами: фінішувати швидше чи повільніше. 

Часта помилка в триатлоніпоказати в одному виді свій кращий результат, а інші подолати повільно. Я вважаю, що завжди варто думати про фініш і показувати гарний сукупний результат. Тобто, краще не дотиснути свої сили на велосипедній дистанції та півмарафон саме пробігти, а не пройти. 

Якщо ви плануєте свою першу “половинку”, то ваша пріоритетна мета об’єднати всі дисципліни та показати максимальний сукупний час. В подальшому, долаючи цю дистанцію, ви зрозумієте свої зони росту. Наприклад, звернете увагу, що витрачений в транзитній зоні час також важливий. 

🔻Чи є еталонний час, який триатлет має витратити в транзитній зоні? 🔻

Єдине правило для будь-якої транзитної зони: свої дії там варто планувати, інакше ви будете будете гаяти власний час. Часто люди, які виходять з води, знімають окуляри та шапочку і губляться, бо тепер їм потрібна додаткова пара рук, щоб зняти гідрокостюм. Викинути окуляри та шапочку не варіант: по-перше, гроші; по-друге, це порушення. 

Тому послідовність дій в транзитній зоні варто тренувати подумки це також важлива складова швидкого подолання дистанції. Коли ви допливаєте останні метри дистанції, маєте чітко розуміти свої дії: 

Часта помилка: спортсмени забувають відстібнути взуття або різко пригальмовують, коли ще не скинули швидкість, тому падають. Це наслідки відсутності планування транзитної зони.  

🔻В транзитній зоні краще бігти у шкарпетках чи туфлях?🔻

Однозначно у шкарпетках. Туфлі не стійкі, а оскільки в транзитці покладуть ковер, або буде покриття з плитки чи асфальту, карбонові туфлі з шипами будуть ковзати. 

Доречі, якщо є досвід та вміння одягатися на ходу краще пристібнути взуття до велосипеда: тоді пробігши в шкарпетках по транзитці, ви економите час, зістрибуючи на велосипед і одразу влазите стопою у взуття. Та якщо ви не тренували цього, на змаганнях краще обійтись без нововведень. 

🔻Триатлонні дистанції краще долати в трисьюті?🔻

Трисьют вдалий вибір для триатлону: адже в ньому можна і плисти, і їхати, і бігти. Він максимально прилягає до тіла, не парашутить. Вдало підібраний трисьют наче друга шкіра: ви його не відчуваєте, разом з тим він допомагає на дистанції. Його можна купити і за 1000 грн, і за 10 000 грн.

Не варто переживати, що трисьют буде мокрий, коли ви їхатимете на велосипеді. По-перше, оскільки триатлонні старти частіше всього відбувається в теплу пору року, мокрий після запливу трисьют охолоджує, тому це комфортно — особливо влітку. По-друге, на змаганнях вологість одягу не буде такою критичною, як у буденному житті: ви будете сфокусовані на результаті, це зовсім інший стан. 

🔻Як правильно розподілити сили під час старту? 🔻  

Окрім того, що треба контролювати проходження дистанції, варто не забувати про харчування.  

Спринт ми можемо пройти з водою, солодким чаєм, максимум з бананом. А от на 70.3 треба додавати гелі, енергетичні напої, ізотоніки. І їх споживання на дистанції також має бути сплановане: коли ви в першій транзитній зоні, у вашому пакеті вже має бути батончик, вівсяне печиво тощо. Після запливу краще суха їжа, адже плаваючи, ми все одно вип’ємо біля 200 мл води. Далі беремо воду та енергетичні гелі. Є атлети, які обходяться без цього: додають у воду перетерту курагу або інші сухофрукти. Можна і так, та загальне правило варто все спланувати та підготувати, поставити на годиннику таймер: наприклад, кожні 15 хвилин пити енергетичну воду, кожні 20 хв з’їдати маленький гель/половинку великого. 

Також важливо не експериментувати з новими харчами на стартах: тестувати раціон варто під час тренувань, щоб привчити шлунок. Наприклад, багато організаторів ставлять кока-колу на дистанції, бо саме вона здатна витягнути атлета з глибокої ями виснаження. Рекомендую на довгих тренуваннях пити колу, щоб звикати і шлунок сприймав її як джерело енергії.

🔻Як правильно відпочивати між тренуваннями?🔻 

Після гарного стресового тренування треба дати організму відпочити: щоб він захотів ще більш стресове тренування.  

Зважаючи на графіки і роботу, аматори частіше всього в будні проводять короткі тренування, а у обидва вихідні стресові. А накладати стрес на стрес — помилка. Після цього навіть короткі тренування в будні будуть складними. А потім знову настають вихідні зі стресовими тренування: а ви не встигли відпочити, і ситуація погіршується. Які варіанти: 

Спортивний масаж, лазня та сауна обов’язково мають бути у вашому графіку: ставтеся до них як до  тренування. Один мій тренер прописував двогодинний сеанс по 10 хвилин в лазні як тренування. Бо коли ви робите 6 заходів по 10 хв в лазню, серце активно працює, а м’язи відпочивають. 

🔻Чи можна їхати в звичайних кросівках? І як це впливає на результат? 🔻

Безумовно, в кросівках можна їхати. Та варто все продумати: є тумплекса, щоб педалі можна було витискати. Адже в велосипеді важливо не лише тиснути на педаль, а і коли витягуємо її. Якщо ми їдемо в простих кросівках, які не пристібнуті до педалі, то вважайте, що ви їдете на 45 % зі 100 % можливих. І це, звісно, сильно впливає на результат. Та якщо це ваша перша “половинка” і задача — потрапити в ліміт, можна бути і в кросівках.  

На спринті для аматорів, які не планують показати топ-10 результат, можна спокійно обирати звичайні кросівки. І навіть можна їхати на MTB. Важливо: аеродинаміка може більше впливати, ніж ваша фізична підготовка. Не забувайте, що треба сидіти не з прямими руками, а трохи зігнути їх та нахилитися.

🔻Краще обирати вело чи триатлонні туфлі?🔻

Зараз майже всі пересіли на велосипедні туфлі з закруткою, щоб максимально використовувати всю амплітуду на велосипедній дистанції.  Для гарних результатів я раджу саме їх. Триатлонні туфлі з наліпкою — зручні, в них можна швидше пройти транзитку. Та велотуфлі з закруткою краще тримають стопу, тому в них ефективніше крутити педалі на велосипеді. 

🔻Який перший шосейний велосипед купити? На який початковий бюджет розраховувати? 🔻

Зараз можна купити гарний велосипед,  що був у вжитку: триатлети ростуть, купують собі нові, а старі продають. Тому можна вкластися і в бюджет 400-800 $. Та якщо бюджет більш-менш є, то раджу взяти велосипед приблизно за 1500 $: якщо у вас серйозні наміри, його вистачить на 2-3 роки, і він підійде для “половинки”. 

🔻Чи варто уповільнитися в останні хвилини перед другою транзитною зоною та бігом? 🔻 

Залежить від дистанції: якщо мова про спринт — не варто. Критерій — зважайте, що ваші ноги мають бути готові бігти. Частіше всього триатлеті біжать на підвищеному каденсі, адже на велосипеді перевантажуються ноги тому на біг не вистачає сил. 

На велосипеда треба тримати каденс 90 щоб потім вийти на біг, і тримати каденс 180 на обидві ноги. Якщо на велосипеді ви тримаєте один і той же каденс, ноги більше будуть готові до змагань.

Щодо “половинки” теж не раджу сповільнюватися: краще піднятися на передачу вище і підняти каденс. Наприклад, в робочому стані на велосипеді ТТ, каденс приблизно 86, то на останніх хвилинах я б підняв передачі, щоб каденс став 95-96 – так розженуться ноги і бігти перші кілометри буде легше. 

🔻Після скількох половинок чи олімпійок можна замислюватися про повний Ironman? 🔻

Я б рекомендував в перший рік тренувань пройти спринт та олімпійку. Якщо атлет функціонально витягує,  можна спробувати і “половинку. А “залізну” дистанцію планувати за 2-3 рік. 

Багато важить вік: організм людини до 30, якщо є спортивна база з футболу чи легкої атлетики, і в перший рік може пройти. Та якщо ми говоримо про безболісне та комфортне проходження дистанції — за 2-3 роки, перед тим подолавши декілька “половинок”. 

І не рахуйте час проходження Ironman, як ваш результат “половинки” Х 2. Ні, Ironman — це 2,5 результати ваши половинок. 

🔻Як збільшити швидкість на довгі дистанції, аби пульс був низький? Бо при темпі 5,30, пульс залітає в анаероб🔻   

Якщо у людини злітає пульс — вона мало або рідко бігає, чи має зайву вагу.  По собі знаю: коли в мене є кілька зайвих кілограмів, мій пульс на 10-15 ударів вищий. Якщо я бігаю довгі тренування щодня, то серце звикає —  якщо бігаю 20 хвилин, то серце не встигає адаптуватися.

Тому рекомендую прибрати з годинника темп і звернути увагу на тривалість забігу та пульс. Так ви зможете бігати  довше, тримаючи нижчий пульс. Тобто, ставити задачу “пробігти годину на пульсі 130-140”, а не “пробігти 10-12 км за годину, на пульсі 130-140”. Також рекомендую визначити свої особисті пульсові зони: у різних людей вони можуть різнитися. 

🔻Скільки треба тренуватися впродовж місяця, щоб легко пройти половинку та повну дистанцію?🔻

Для підготовки до “половинки” — в зимовий період варто тренуватися  6-8 годин на тиждень, ближче до весни-літа — десь 20 годин на тиждень. Та це без урахування специфіки спортсмена: наприклад, якщо у нас є зайві 20 кг, то ключова задача — схуднути. Часто вихідні триталета — це 4 години на велосипеді, година біга, чи дві — плавання. Тобто, десь 10 годин тренувань проводяться у вихідні, а все інше розкидається по будням. Для підготовки до спринта можна менше тренуватися. 

Оже, друзі, гарні результати на “половинці” ви можете отримати не лише завдяки тренуванням, а і вдалому розподілу часу та правильно організованому відпочинку. Спробувати власні сили та побачити зону покращення результатів можна і на менших дистанціях. Тому запрошуємо вас у сезон Triathlon Ukraine, який розпочнеться вже 18 квітня зі старту ДУАТЛОН КУБОК КИЄВА. 

 

Розклад стартів Triathlon Ukraine у 2021 році:

 

 

 

Triathlon Ukraine — це спільний проєкт компанії Run Ukraine й триатлонної команди Sapik Team.